نقد

هیچکس از بانیان تخر یب و نابودی کاروانسرای عباسی به نیکی یاد نمی کند،نامه ایی سرگشاده به شهردار اسلام آباد غرب

جناب آقای مهندس حمیدی تبار

شهردار محترم و دوست داشتنی اسلام آباد غرب

سلام و احترام و خداقوت

من قبل از این نوشته، متن مفصلی تهیه کردم، حاوی پیشنهاداتی برای بهتر شدن امور شهری و نکاتی قابل تامل برای حفظ هویت شهری اسلام آباد غرب که قصدم این بود آن را حضورا تقدیم کنم ، که سعادت نداشته ام تا کنون خدمت برسم.

اما این متن را سرگشاده تقدیم می کنم و از شما برادر خوب یاری می جویم تا در مورد میدان حضرت امام دستور تجدید نظر بدهید.

جناب شهردار، قطعا آیندگان درباره کسانی که هویت شهری اسلام آباد را به نابودی کشیدند و یا میکشند به نیکی یاد نکرده و بلکه به لعن و نفرین زبان خواهند گشود، خادمانی در تاریخ محبوب و به یادماندنی خواهند بود که با تمامی مظاهر فساد و فحشا و کم کاری و تقلب و ریا در هر لباس و با هر مقامی به مبارزه برخاسته و در برابر زور و زر و تزویر استقامت بخرج دهند.

شما مستحضر هستید که هیچکس از بانیان تخر یب و نابودی کاروانسرای عباسی به نیکی یاد نمی کند و هرگاه آن فاجعه عظیم را به یاد می آورند یک خدا از سر تقصیرشان نگذرد هم حواله شان می کنند و یا هیچکس به نیکی از بانیان تخریب اماکن آموزشی شهر که وقتی می روی و میبینی که بخش اعظم آن به زباله دانی مبدل گشته یاد نمی کند و یا کسانی  که بانیان نابودی کتاب‌فروشی‌ها و سینماها و پارک شهر شدند و اسلام آباد زیبای دوست داشتنی را مبدل به خرابه ای کردند که امروز پر است از آسیب‌های اجتماعی ریز و درشت  نزد اصحاب خرد جایگاهی نیکو نخواهند داشت.

جناب حمیدی تبار گرامی

حتما حضرتعالی و مجموعه شهرداری بهتر از هر کسی میدانید که یک طرح شهری نیازمند مطالعات اجتماعی و زیست محیطی و فرهنگ شناسی مردمی و تاریخ شناسی، و… و در نهایت عمرانی و معماری است  و قطعا باید این اولویتها در کارهای عمرانی شهری رعایت شود وگرنه پراز مشکلات عدیده ای می‌شود که دیگر پشیمانی سودی به بار نخواهد آورد.

برای مثال برداشتن میدان شهید هدایت با همین توجیه اولویت داری که برای میدان امام مطرح میفرمایید (ترافیک و انتظام تردد) برداشته شده است، اما همزمان یک مجتمع تجاری بزرگ در حاشیه آن مجوز ساخت گرفته است که حتی یک پارکینگ برای آن در نظر نگرفته است و دقیقا اگر این مجتمع به بهره برداری برسد و در هر طبقه هم بیست مغازه داشته باشد بالغ بر ۸۰ خودرو باید از فردای افتتاحیه در آنجا پارک کنند و اگر هر مغازه دومشتری دارای خودرو داشته باشد این حجم ترافیک چقدر زیاد می‌شود، حال ترافیک فعلی را هم بدان افزون کن و آنگاه تو خود بخوان حدیث مفصل زین مجمل!

آیا این نقض غرض آن طرح نیست؟ آیا این مساله نمیرساند که برای حذف میدان هدایت مطالعه اگر شده کافی نبوده است؟ آیا با حذف میدان هدایت  واقعا ترافیک حذف شده است؟

بیشتر بخوانید : کتابفروشی هرمس – یادداشتی از دکتر مجید حسینی

با هم و با خود رو راست باشیم و پاسخ این پرسش را در خلوت خویش به وجدان خود دهیم

امروز افکار عمومی بهترین معیار برای کار درست و پسندیده است، آیا از افکار عمومی پس از حذف میدان هدایت نظر سنجی کردیم و میزان موفقیت طرح را در افکار عمومی سنجیدیم؟

بگذارید بگویم قبل از اجرای طرح  میدان امام یک سنجش افکار عمومی انجام دهید و ببینید تعداد موافقان طرح چقدر است؟ مگر ما هدفمان رفاه شهروندان نیست؟ آیا بهتر نیست آن را به خود مردم واگذاریم؟ و از آنها نظر سنجی کنیم؟

از شما و اعضای شورای محترم شهر خواهش کردیم منافع و مثبتهای طرح را منتشر کنید و دلایل اصرارتان بر طرح زیرگذر و روگذر میدان امام را در اختیار افکار عمومی و اهل خرد قرار دهید، اما هرگز این کار را نکردید و از این به بعد هم مطمئنم انجام نخواهید داد چون به گمانم افکار عمومی را به رسمیت نمی‌شناسید!

برادر خوب من

شنیدم قبل از اینکه مهلت بیست روزه رئیس محترم شورای شهر به اتمام برسد مبادرت به نقشه برداری کرده اید! این همان مورد را می‌رساند که اصلا موضع منتقدین برای شما مهم نیست والا حرمت آن بیست روز را حداقل حفط می نمودید.

جناب شهردار، منتقدین طرح از فرهیختگان و دلسوختگان این شهرند و اگر نقدی دارند این نقد دلسوزانه و منصفانه است، ای کاش یاد می گرفتیم منتقدانمان را دعوت می کردیم در یک جلسه رسمی برای ثبت در تاریخ و نظرات آنهارا صورت جلسه و پیوست طرح می کردیم، یاد می گرفتیم نقد موجب تعالی است و ناقدان از سر شکم سیری روی به نقد نمی آورند بلکه دغدغه مند و مسئولیت پذیرند و حس مسئولیت پذیری است که آنها را به دامان نقد کشانده است.

علی ایحال شما زیر بار مسوولیت چنین طرحی که یک بعدی است و تنها از منظر ترافیکی بدان نگریسته شده نروید و خیرخواهانه به شما عرض می کنم که گلایه های آیندگان را برای شهرداری که امروز می‌خواهد سر اسلام آباد را از تنش جدا کند، برای خود نخرید،

میدان امام خمینی نیازمند مطالعه ژرفاتر، دقیق تر، موشکافانه تر، و هویت پذیرتر است.

شاید شما بهتر بدانید و در مطالعاتتان بعد اجتماعی، روانی، تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی، بصری و… را دیده اید و ما نمی دانیم، ولیکن اگر غیر از این است دست نگهدارید و طرح را متوقف کنید.

اسلام آباد را قربانی چند میلیاردتومان بودجه نکنید.

اینجانب به عنوان یک شهروند که ارادت خاصی هم به شما و هم به رئیس شورا و سایر اعضای شورای محترم شهر دارم، این سطور را نوشتم تا در حافظه تاریخ این شهر ماندگار شود، دیگر خود دانید.

ارادتمند : مجيد حسيني

.

.

.

یادداشت‌ها،مقالات و …..  آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و بازتاب دیدگاهی از سوی هساره نیستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا